کتاب، مجله و کاتالوگ با صحافی چسب گرم و چسب و دوخت

کتاب، مجله و کاتالوگ با صحافی چسب گرم و چسب و دوخت

در مقاله پیشین، دو حالت از انواع صحافی کتاب، مجله، کاتالوگ و بروشور را معرفی کردیم. همانگونه که پیش‌تر گفته شد، 6 حالت مختلف برای صحافی کتاب، مجلات و کاتالوگ‌ها وجود دارد. در این مقاله، به معرفی صحافی مفتول لوپ و مفتول تخت می‌پردازیم و بایدها و نبایدهای این نوع صحافی را مرور می‌کنیم.


علاوه بر صحافی چسب گرم و چسب و دوخت در که در مقاله قبل معرفی شد، نوع دیگری از صحافی نیز وجود دارد که به صحافی مفتولی معروف است. صحافی مفتول به بیان ساده، همان منگنه بوده که در دو حالت لوپ و تخت در نظر گرفته می‌شود.
ساز و کار این دو نوع صحافی را می‌توان مشابه هم در نظر گرفت، البته در برخی از قطع‌ها تفاوت‌های کوچکی بین این دو نوع صحافی وجود دارد. به طور کلی، صحافی مفتول، برای تعداد صفحات کمتر از آنچه که برای چسب گرم و چسب و دوخت در نظر گرفته شده است مناسب است. در این نوع صحافی، عطف برای سفارش در نظر گرفته نمی‌شود و صفحات داخلی کتاب، مجله یا کاتالوگ، پس از ترتیب و تا شدن، با نوع انتخابی از منگنه تخت و منگنه لوپ صحافی می‌شوند.
تفاوت اصلی این دو نوع صحافی، به شکل ظاهری این دو نوع منگنه مربوط می‌شود. مفتول یا منگنه تخت، متداول‌ترین نوع منگنه است که از مصارف خانگی، اداری و صحافی به وفور یافت می‌شود. اما در مفتول یا منگنه لوپ، شکل ظاهری منگنه به صورت نیم‌دایره‌ای بوده که همین موضوع، این امکان را برای محصول نهایی فراهم می‌کند که در زونکن‌ها قرار گرفته و یا حالت آویز داشته باشد.
شکل مفتول چه لوپ چه تخت باشد، نتیجه کار برای سفارش‌هایی است که تعداد صفحات و همچنین گرماژ صفحات داخلی به حدی باشد که مفتول یا منگنه توانایی نگهداری تمام صفحات را داشته باشد. برای مثال، در صورتی که صفحات داخلی سفارش از کاغذ تحریر 80 گرم انتخاب شود، بیشترین تعداد صفحات قابل صحافی با مفتول لوپ یا تخت، 120 صفحه خواهد بود. حال آنکه با تغییر گرماژ صفحات داخلی از 80 گرم تحریر به 170 گرم گلاسه، تنها 60 صفحه قابلیت صحافی با مفتول لوپ یا تخت را خواهد داشت. همین امر بیانگر این موضوع است که صحافی مفتول لوپ و تخت به شدت وابسته به ضخامت نهایی سفارش است و حداکثر به اندازه تقریبی 5 میلی‌متر را پوشش می‌دهد.
مزیت صحافی مفتول لوپ و تخت به قیمت صحافی پایین این نوع صحافی باز می‌گردد که در مقایسه با انواع دیگر صحافی، هزینه‌ی صحافی مفتولی بسیار اقتصادی تر از حالت‌های دیگر صحافی خواهد بود.
با توجه به این موارد، با یک جمع‌بندی کلی صحافی مفتول لوپ و مفتول تخت را می‌توان به عنوان ارزان‌ترین نوع صحافی در نظر گرفت که در کنار ارزان بودن، سرعت صحافی بالایی نیز داشته و نیاز به مراحل دوخت یا خشک شدن چسب ندارد.
همچنین این نوع صحافی با محدودیت ضخامت کل سفارش مواجه است که با توجه به روابط پیچیده‌ی بین گرماژ و تعداد صفحات قابل سفارش در حالت مفتول لوپ یا تخت، وب سایت اوج نیلی با اعمال این محدودیت‌ها، راهنمای انتخاب تعداد صفحات قابل سفارش در حالت مفتول لوپ و تخت خواهد بود. این محدودیت راهنما که در سری مقالات بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین بیان شد، با محاسبه رابطه‌ی بین گرماژ و تعداد صفحات، حداکثر تعداد صفحات قابل انتخاب برای هر نوع صحافی را مشخص می‌کند که همین امر موجب جلوگیری از ثبت سفارش‌های غیرقابل انجام در اوج نیلی می‌گردد.
در صورتی که تمایل به ثبت سفارش کتاب، مجله، کاتالوگ یا بروشور دارید، اوج نیلی به عنوان کامل‌ترین سیستم سفارش آنلاین تمامی حالت‌های صحافی را پوشش داده و با مقایسه‌ی حالت‌های گوناگون صحافی، شما را در انتخاب مناسب‌ترین قیمت صحافی راهنمایی می‌کند.
قیمت نهایی سفارش‌های کتاب، مجله، کاتالوگ یا بروشور خود را  به صورت آنلاین در اوج نیلی محاسبه کرده و سفارش‌ خود را به ساده‌ترین شکل ثبت کنید.دارد.
صحافی چسب و دوخت، حالت پیشرفته‌تر و با کیفیت‌تر از نوع صحافی چسب گرم است که در این روش صحافی، صفحات داخلی کتاب، مجله یا کاتالوگ، به هم دوخته شده و پیوستگی صفحات به هم محکم‌تر و مستحکم‌تر می‌شود. این روش از صحافی برای کتاب‌هایی با تعداد صفحات بالا، کتب نفیس، کاتالوگ‌های لاکچری و مواردی از این دست کارا خواهد بود. صحافی چسب و دوخت، زمان بیشتری برای تکمیل نیاز دارد و به همان مقدار، هزینه‌ی تمام شده‌ی محصول نیز افزایش می‌یابد. می‌توان گفت هزینه‌ی صحافی چسب و دوخت، تقریبا دو برابر هزینه‌ی صحافی به روش چسب گرم است. همین موضوع باعث می‌شود در تیراژ‌های بالا، تفاوت قیمت قابل توجهی بین صحافی چسب گرم و صحافی چسب و دوخت به وجود آید. هرچند در برخی مواقع، نوع صحافی باید الزاماً چسب و دوخت در نظر گرفته شود، اما در صورتی که بین چسب گرم و چسب و دوخت قدرت انتخاب وجود داشته باشد، توجه به بودجه مورد نظر برای سفارش، می‌تواند به انتخاب نوع صحافی کمک کند. محاسبه‌ی آنلاین و لحظه‌ای قیمت کاتالوگ، کتاب و مجله‌ با صحافی چسب و دوخت تنها در اوج نیلی امکان‌پذیر است.

در صورتی که بین گزینه های گوناگون صحافی، دچار تردید شده اید، تیم مشاوره اوج نیلی آماده ارائه بهترین و مناسب ترین پیشنهادات برای چاپ کتاب، مجله، کاتالوگ و بروشور شما بوده و کافی است با چند کلیک ساده، درخواست مشاوره آنلاین را با تکمیل مشخصات پر کنید تا همکاران ما در اوج نیلی بلافاصله با شما تماس بگیرند.
در این مقاله، دو نوع صحافی را مورد بررسی قرار دادیم که در یک جمع‌بندی ساده می‌تواند گفت صحافی چسب گرم، برای مجله‌ها، کاتالوگ‌ها و کتاب‌هایی با تعداد صفحات نسبتاً کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل صحافی چسب و دوخت مقاوم‌تر و با کیفیت‌تر بوده و برای صفحات زیاد و کتاب‌هایی که ورق خوردن بیشتری دارند مناسب است. به همین دلیل، هزینه‌ی صحافی چسب و دوخت، نزدیک به دو برابر هزینه‌ی صحافی چسب گرم است.
در مقاله‌ی بعدی انواع دیگری از صحافی را معرفی خواهیم کرد.
قابل توجه شما دوستان عزیز

محصولات عمومی
به مجموعه فایل های چاپی که به علت پایین آوردن هزینه ها به صورت مشترک داخل یک فرم چاپی بسته شده و نسبت به نوع رنگ فایل ها تفکیک نمی شوند محصولات عمومی گفته می شود.

لازم به ذکر است هر محصول عمومی دارای میانگین رنگی خاص می باشد و رنگ ها بر اساس رنگ قالب فرم چاپی تنظیم میشود از این رو کلیه کارهایی که در این فرم چاپ میشود، با 15% اختلاف رنگ نسبت به مانیتور استاندارد مواجه خواهند شد.

به علت تغییر مداوم مواد اولیه ( کاغذ-مرکب- روکش ها...) و همچنین تفاوت میانگین رنگی در هر فرم سفارشات شما در محصولات عمومی که حتی با اختلاف یک فرم چاپ شده اند با هم قابل مقایسه نخواهد بود.(اختلاف محصولات عمومی از چاپ تا چاپ 30% خواهد بود).

شما میتوانید قبل از سفارش نمونه جنس ها را بررسی نمایید اما به یاد داشته باشید بافت و ضخامت کاغذ، کاور لمینیت و همچنین کیفیت چسبندگی لیبل ها در برند های مختلف، متفاوت است و خرید مجتمع بر اساس موجودی بازار می باشد لذا هنگام سفارش این مهم را در نظر بگیرد.

توصیه مهم: توجه داشته باشید نوع سفارش خود را با توجه به حساسیت و اهمیت کارتان مشخص کنید. لازم به ذکر است کیفیت سفارشات ( به لحاظ رنگ و کاغذ و...) در محصولات عمومی با یک محصول اختصاصی قابل مقایسه نخواهد بود.

×