هویت سازمانی تاثیر گذار با انتخاب رنگ برند

هویت سازمانی تاثیر گذار با انتخاب رنگ برند

در مقالات قبلی وبلاگ اوج نیلی، بیشتر در مورد چاپ، تکنیک‌ها و محصولات چاپی گفتیم. در این مقاله و مقالات آتی، سلسله مطالبی در مورد برندینگ، طراحی برند و هویت سازمانی خواهیم خواند که مکمل پیشرفت و معرفی کسب و کار و کسب ارزش برای برند خواهد بود. امروز در مورد رنگ و تاثیر آن بر هویت برند بحث می کنیم.

 

برند شما چه رنگی است؟ پاسخ به این سوال شاید در نگاه اول، ساده یا حتی کم اهمیت به نظر برسد، اما آنچه که حائز اهمیت است، این نکته است که رنگ برند، نخستین چیزی است که مردم با آن مواجه شده و می تواند نظر مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

رنگ ها با تمرکز به سه فاکتور مهم، به طور مستقیم روی احساسات مخاطبان تاثیر می گذارند، بنابراین، برندهایی با رنگ مناسب می توانند ماندگارتر، اثرگذارتر و حتی جریان ساز باشند.

حس زیبایی شناختی نخستین فاکتور تاثیر گذاری رنگ هاست. برای مثال، برخی از رنگ ها با هم سازگار بوده و برخی از رنگ ها در تضاد شدیدی با هم قرار دارند. رنگ های سازگار و مشابه چشم نوازتر بوده و رنگ های ناسازگار در کنار هم باعث گذر سریع از برند خواهد شد.

باورها و اعتقادات فرهنگی و سنتی نیز ماهیت رنگ ها را تعریف می کند. برای مثال در بیشتر جوامع رنگ مشکی، برای لباس، یادآور عزاداری است.

آخرین فاکتور نیز، تکامل تدریجی باورها در مورد رنگ هاست، برای مثال با یک سیر تکاملی، رنگ آبی به طور ناخودآگاه، ذهن را به سوی برندهای دنیای وب و اینترنت خواهد برد.

باورها، ماهیت های مشخصی برای رنگ ها تعریف کرده اند که مروری سریع بر پیام رنگ های مختلف، به مطالعه ادامه این مقاله کمک خواهد کرد.

بیشتر افراد با مشاهده رنگ قرمز، احساسات شدید مانند سرعت، خشم، خطر، ریسک و مواردی از این دست را دریافت می کنند.

رنگ نارنجی می تواند پیام انرژی، سرزندگی، بهبود و خوشحالی داشته باشد.

رنگ زرد با شادی، دوستی، جوانی، هیجان خو گرفته است.

در مورد رنگ سبز می توان به تازگی، رشد، طبیعت و توازن اشاره کرد.

رنگ آبی بیانگر دانش، امنیت، اعتماد و آرامش شده است.

بنفش برای هوش، استقلال، سلطنت و معنویت کاربرد دارد.

صورتی رنگی برای لطافت و نرمی است.

قهوه ای پیام جدی بودن، قابل اعتماد بودن و تواضع را به همراه دارد.

رنگ سفید با پاکی، تمیزی و صلح هم معنا شده است.

مشکی برای رازداری، رسمیت، تجلل و در نهایت خاکستری رنگی برای بی طرفی، توافق و بلوغ است.

تحلیلی بر روی هویت بصری و لوگوی 500 شرکت در حوزه های گوناگون مشخص کرده است که بیشترین رنگ مورد استفاده در شرکت ها، رنگ آبی با 55% استفاده و پس از آن رنگ سفید با 46%، رنگ مشکی با 42% و رنگ قرمز با 34% استفاده است

رنگ ها با توجه به ماهیت برند تعریف می شوند و در مرحله تعیین و پیاده سازی هویت بصری شرکت یا سازمان شکل می گیرند. انتخاب رنگ مناسب به تجربه بسیار و شناخت دقیق از بازار و صنعتی است که شرکت و سازمان در آن فعالیت دارد. معمولاً انتخاب رنگ و هویت سازمانی توسط شرکت های تبلیغاتی انجام می شود که در اوج نیلی، ثبت درخواست مشاوره برای هویت سازمانی و برندینگ به سادگی و با تکمیل فرم درخواست خدمات انجام می شود. ما در اوج نیلی آماده ایم تا پیامی که قرار است با رنگ و لوگو در ذهن مشتری تداعی شود را طراحی کنیم.

این که چه رنگی برای چه سازمانی مناسب است، به عوامل بسیاری بستگی دارد و تنها یک تیم حرفه ای مشاوره در زمینه طراحی، برندینگ و هویت سازمانی می تواند بهترین و متناسب ترین رنگ را انتخاب کند که خوشبختانه این اتفاق به فاصله چند کلیک در وب سایت اوج نیلی با شما فاصله دارد.

در لا به لای مطالب وبلاگ اوج نیلی مثال های مختلفی در زمینه های گوناگون بیان می کنیم. در مورد رنگ برند مثال های قابل توجهی داریم.

برای هویت بخشی به وب سایت با خدماتی در حوزه تکنولوژی های به روز، حتماً رنگ آبی می تواند بهترین انتخاب باشد. در مقابل، برای یک بانک طیف گسترده ای از رنگ ها شامل آبی، خاکستری، قهوه ای، بنفش قابل انتخاب است. همچنین باشگاه های ورزشی می توانند از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی استفاده کنند.

این که چه رنگی برای برند خود انتخاب کنید، شاید در ابتدا سلیقه ای به نظر برسد، اما با نگاهی دقیق، متوجه خواهیم شد که این انتخاب باید کاملاً هوشمندانه باشد. آینده برند شما به رنگ انتخابی برای برند بستگی دارد. برای گام برداشتن به سوی آینده روشن برای برند خود، از مشاوره همکاران ما در تیم برندینگ، هویت بصری و طراحی گرافیک اوج نیلی بهره مند شوید.
قابل توجه شما دوستان عزیز

محصولات عمومی
به مجموعه فایل های چاپی که به علت پایین آوردن هزینه ها به صورت مشترک داخل یک فرم چاپی بسته شده و نسبت به نوع رنگ فایل ها تفکیک نمی شوند محصولات عمومی گفته می شود.

لازم به ذکر است هر محصول عمومی دارای میانگین رنگی خاص می باشد و رنگ ها بر اساس رنگ قالب فرم چاپی تنظیم میشود از این رو کلیه کارهایی که در این فرم چاپ میشود، با 15% اختلاف رنگ نسبت به مانیتور استاندارد مواجه خواهند شد.

به علت تغییر مداوم مواد اولیه ( کاغذ-مرکب- روکش ها...) و همچنین تفاوت میانگین رنگی در هر فرم سفارشات شما در محصولات عمومی که حتی با اختلاف یک فرم چاپ شده اند با هم قابل مقایسه نخواهد بود.(اختلاف محصولات عمومی از چاپ تا چاپ 30% خواهد بود).

شما میتوانید قبل از سفارش نمونه جنس ها را بررسی نمایید اما به یاد داشته باشید بافت و ضخامت کاغذ، کاور لمینیت و همچنین کیفیت چسبندگی لیبل ها در برند های مختلف، متفاوت است و خرید مجتمع بر اساس موجودی بازار می باشد لذا هنگام سفارش این مهم را در نظر بگیرد.

توصیه مهم: توجه داشته باشید نوع سفارش خود را با توجه به حساسیت و اهمیت کارتان مشخص کنید. لازم به ذکر است کیفیت سفارشات ( به لحاظ رنگ و کاغذ و...) در محصولات عمومی با یک محصول اختصاصی قابل مقایسه نخواهد بود.

×