دستورالعمل های پروژه های چاپی


 زمانی که سند گرافیکی و فایل های چاپی را خلق می کنید باید چندین مورد را به خاطر بسپارید. بنابراین نکاتی را برای شما خاطر نشان می کنیم تا بتوانید فایل های چاپی قابل قبولی را خلق کنید. موارد مختلف مانند رنگ، اندازه، فرمت، ضخامت خطوط ؛ حاشیه اطمینان و بهترین رزولوشن فایل های تصویری را برای شما توضیح می دهیم. حالا بدون هیچ مشکلی سند گرافیکی و فایل های چاپی خود را تولید کنید!

  • گرافیک و تصاویر
  • رنگ ها و حالت رنگ
  • اندازه
  • کراپینگ
  • فرمت های فایل

گرافیک و تصاویر

  • تصاویر، عکس ها و نمودارها: 300 dpi
  •  تصاویر خاکستری و رنگی: 300 dpi
  •  خطوط در فایل گرافیکی (مثل متون و نمودارهای کوچک): 1.200 dpi
  •  اگهی های تبلیغاتی، تبلیغ های نوشتاری برای چاپ دیجیتال (ایندور و اوت دور): 150 dpi
  •  محصولات تبلیغاتی و محیطی:72 dpi

رنگ ها و حالت رنگ

فایل های خود را با استفاده از مود RGBتنظیم کنید، مود  CMYK را مدنظر قرار ندهید.

از مشکی چهار رنگ برای متن مشکی جدا اجتناب کنید، به جای آن، رنگ فونت و متن خود را به 100% مشکی تغییر دهید.

زمانی که از رنگ های به خصوصی (پانتون یا HKS) استفاده می فرمایید، حجم و گستردگی رنگ های دلخواه خود را در یک کانال رنگی دیگر مشخص بفرمایید.

دستور العمل هایی در زمینه رنگ های به خصوص (پانتون یا HKS): برای جلوگیری از بوجود آمدن رنگ های به خصوص بصورت لک و یا تکه ای و همپوشانی آن در فضای قسمت چاپی (CMYK) که باهم در یک زمینه رنگ به خصوص مشترک هستند، می بایست فقط یکی از این نوع رنگ ها را انتخاب کنید تا چاپ شوند. در غیراین صورت، رنگ های ویژه بر چهار رنگ اصلی CMYK برتری خواهند داشت.

اگر شما یک سفارش تکرنگ (سیاه و سفید) دارید، نیاز است که فایل شما از طیف رنگی تکرنگ (خاکستری) تبعیت کند.

توصیه می کنیم که قسمت های خاکستری رنگ را فقط با درصدهایی از رنگ سیاه (k) خلق کنید تا نتیجه چاپ شما بی نقص باشد.

 

اندازه

اندازه نهایی فایل خود را مشخص بفرمایید.

در صورت امکان اندازه فایل خود را مشخص فرموده و آنرا سفارش بدهید (با درنظر گرفتن حاشیه برش). توجه داشته باشید که فرمت های کوچکتر نسبت به فایل های بزرگتر می تواند به کاهش کیفیت چاپ منجر شود. برای مثال، تغییر در فلایر و یا تراکت A6 به فلایر و یا تراکت A4 ، کیفیت چاپ محصول نهایی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. نبود حاشیه برش می تواند منجر به ایجاد لبه های سفیدرنگ در محصول نهایی شود. برای جلوگیری از انحرافات برش همیشه به اندازه محصول نهایی، حاشیه برش و اطمینان  را نیز اضافه کنید.

 

کراپینگ

وجود حاشیه اطمینان و برش، اجازه ایجاد اختلاف در برش را نمی دهد، استفاده از حاشیه اطمینان هزینه کمتری داشته و تولید محصول نهایی را تضمین می کند.

مقدار استاندارد برش: 2 میلی متر در اغلب سندهای گرافیکی

پاکت ها: 1 میلی متر

محصولات تبلیغاتی، بسته بندی ها، فولدر های معرفی خدمات و محصول، تقویم و سررسیدهای ماهانه: 3 میلی متر

محصولات تاشده و آکاردئونی و موزاییکی: 15 میلی متر

برای کل صفحه هرگز از حاشیه استفاده نکنید. قطعا ناقص بریده می شوند، به سبب اینکه برش های مکانیکی متغیر بوده و می تواند ظاهر محصول نهایی را تحت تاثیر قرار دهد

 

فرمت های فایل

همیشه فایل های خود را به صورت قابل چاپ ذخیره کنید، فایل هایی در قالب های PDF(PDF/X1a or PDF1.3), JPEG, TIFF, EPS, PS قابل ویرایش نیستند.

از لایه های باز استفاده نکنید، همه لایه ها را به لایه پس زمینه کاهش دهید.

 

 

قابل توجه شما دوستان عزیز

محصولات عمومی
به مجموعه فایل های چاپی که به علت پایین آوردن هزینه ها به صورت مشترک داخل یک فرم چاپی بسته شده و نسبت به نوع رنگ فایل ها تفکیک نمی شوند محصولات عمومی گفته می شود.

لازم به ذکر است هر محصول عمومی دارای میانگین رنگی خاص می باشد و رنگ ها بر اساس رنگ قالب فرم چاپی تنظیم میشود از این رو کلیه کارهایی که در این فرم چاپ میشود، با 15% اختلاف رنگ نسبت به مانیتور استاندارد مواجه خواهند شد.

به علت تغییر مداوم مواد اولیه ( کاغذ-مرکب- روکش ها...) و همچنین تفاوت میانگین رنگی در هر فرم سفارشات شما در محصولات عمومی که حتی با اختلاف یک فرم چاپ شده اند با هم قابل مقایسه نخواهد بود.(اختلاف محصولات عمومی از چاپ تا چاپ 30% خواهد بود).

شما میتوانید قبل از سفارش نمونه جنس ها را بررسی نمایید اما به یاد داشته باشید بافت و ضخامت کاغذ، کاور لمینیت و همچنین کیفیت چسبندگی لیبل ها در برند های مختلف، متفاوت است و خرید مجتمع بر اساس موجودی بازار می باشد لذا هنگام سفارش این مهم را در نظر بگیرد.

توصیه مهم: توجه داشته باشید نوع سفارش خود را با توجه به حساسیت و اهمیت کارتان مشخص کنید. لازم به ذکر است کیفیت سفارشات ( به لحاظ رنگ و کاغذ و...) در محصولات عمومی با یک محصول اختصاصی قابل مقایسه نخواهد بود.

×